נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
Search

מגילות קומראן – סיור בהווה של העבר

האוסקר של הארכיאולגיה הישראלית       

אני בטוח שמעולם לא שמעתם על העז של מוחמד א-דיב, וגם השם מוחמד א-דיב עצמו לא אומר לכם דבר, אבל לו היו מחלקים פרס אוסקר או כל פרס אחר ל'יוצר' או יותר נכון ל'מגלה' של האוצר ההיסטורי והארכיאולוגי הכי משמעותי ומיוחד בארץ ישראל, ללא כל צל ספק העז של מוחמד א-דיב היה זוכה, או לפחות מוחמד עצמו היה עולה על השטיח האדום, ומספר בהתרגשות על העז השובב שברח לו באמצע השממה של מדבר יהודה לתוך מערה, ושם באותה מערה מוחמד זרק איזו אבן מזדמנת לעברו, כדי לוודא שאכן העז נמצא שם, אך במקום קול חבטה רגיל, הוא שמה חרס מתנפץ, ומשם הכל היסטוריה (תרתי משמע).

בתוך החרס מוחמד מצא כמה פפירוסים של כתב יד קדום, מוחמד שמח על המציאה, ובחלק מהניירות באמת השתמשו הוא ומשפחתו לשם הבערת אש מחממת, והם התכלו לנצח, אך פפירוסים נוספים נשמרו ונמכרו למרבה במחיר, ובירבות השנים הצליחו כמה ארכיאולוגים לשים את ידם עליהם ולבסוף קנה אותם יגאל ידין הרמטכ"ל השני של מדינת ישראל, ולימים חתן פרס ישראל במדעי היהדות.

 

כתבים רבותי כתבים

בתוך המגילות נמצא אוצר בלום והיסטורי של כתבי קודש וספרי חכמה מלפני 2200 שנה, חלקם היו מקטעים מהתנ"ך וחלקם ספרים שידעו על קיומם רק בשפות זרות כיוונית וארמית, ואחרים הם כתבים שנמצאו לראשונה בהיסטוריה. כיום מוצגים חלק מהכתבים במוזיאון ישראל ונקראים כ- 'מגילות קומראן', וכל הכתבים עלו לאינטרנט ומוצגים בקישור הבא.

 

אז מי הם בעצם בני קומראן?

יוסף בן מתתיהו, ההיסטוריון היהודי הגדול של התקופה, מספר על ארבע כתות עיקריות בזמן בית המקדש השני (100 לפני הספירה עד- 70 לספירה).

מלבד הפרושים הצדוקים והקנאים, שנאבקו על השליטה בירושלים מהקרבת הקורבנות ותפעול המקדש, עד היחס לקשרי החוץ של ממלכת יהודה, הייתה כת אחרת, מתבדלת מקודשת ושונה, כת האייסים, הם החליטו שלא להתערב בפוליטיקה המקומית, ויצאו להרים ולמדברות, כדי להתבדל וללמוד את לימודיהם הקדושים והסודיים, והשתמשו בכל מיני פרקטיקות מיוחדות.

בפירוש המילה איסיים יש דעות לכאן ולכאן, מנגזרת מיוונית של 'סבלנות', דרך ארמית ותרגומה 'מרפא'- וכן מספר יוסף בן מתתיהו על היותם רופאים נודדים הנעים מכפר לעיר ורוקחים צמחי מרפא ושיקויים שונים.

 

מה הם עשו במדבר כל היום? בני האור ובני החושך.

האיסיים חיו חיי פשטות אחווה ושיתוף, באתר במדבר יהודה בה נמצאו עתיקות המיוחסות לאיסיים, נמצאו מקוואות רבים וחדרי אוכל משותפים, מערות לימוד ומגילות רבות, הם הקפידו על אכילה בטהרה, כלומר שעל מנת שהאוכל יהיה טהור רק אדם שטבל ולא נטמא ממגע במת או אישה נידה (אישה בזמן המחזור) ניתן לאכול ממנו. מלבד זאת הם למדו טקסטים קדושים ומלבד כתבי קודש יהודיים כתנ"ך וספרים חיצוניים (ספרים שלא נכנסו לקאנון התנ"כי אך קרובים לתוכן ולרעיונות התנ"כים) יש גם כמה מגילות המספרות על פרקטיקה סודית הקרובה יותר לפילוספיה ולקבלה, על היותם שייכים לבני האור ומטרתם העילאית לנצח את כוח החושך בעולם.

יוסף בן מתתיהו משבח אותם "הם עולים על יתר היהודים באהבתם איש את רעהו. הם נזָרים מתענוגי הבשר, בראותם בהם רעה, ולמעלה טובה נחשב בעיניהם למשול ברוחם ולכבוש יצרם. גם חיי הנשואים נמאסים בעיניהם…בהאמינם כי אף אחת מן הנשים אינה שומרת את אמונתה לבעלה האחד. הם מואסים בחיי עושר, ונפלא הוא שיתוף הרכוש אצלם, עד כי לא נמצא בקרבם איש מֻפלג בנכסים…ולא נמצאה בהם חרפת העֹני ולא גאות העושר, כי נכסי כל היחידים התערבו יחד ורכוש אחד לכלם, כאילו היו אחים מבטן".

 

מההוה אל העתיד:

עדיין רב הנסתר על אורח חייהם, ומי הם ממשיכי דרכם, ישנם תאוריות נוצריות על כי שורשיו של ישו ותלמידיו הם ממשיכי דרכם של האיסיים, וחלק ניכר מכתביהם עדיין לא פוענחו ורק כיום באמצעים טכנולוגיים מנסים לחשוף ולשפוך אור על כת בני האור, בני קומראן.

 

אותיות

Hip-Hop_1668479590
2 חוגים שילדים אוהבים

כל הורה מכיר את הרגע הזה שבו הוא צריך להחליט לאיזה חוגים הוא ישלח את הילדים השנה. מדובר בהתלבטות